- Badanie dziecka przez pediatrę
- Sztuka karmienia piersią:
- ocena mechanizmu ssania
- technika karmienia (pozycja matki, sposób przystawiania dziecka do piersi)
- ocena przyczyn niepowodzenia laktacji
- Ocena efektywności karmienia (wskaźniki skutecznego karmienia).
- Pomiary przyrostu masy ciała dziecka.
- Pomoc w problemach z piersiami (bolesność i uszkodzenie brodawek, nawał, obrzęk, zastój, zapalenie piersi).
- Rozmowa na temat odżywiania matki podczas karmienia piersią.
- Analiza wpływu leków przyjmowanych przez matkę karmiącą na zdrowie dziecka oraz laktację.
- Rozmowa na temat pielęgnacji noworodka oraz szczepień ochronnych.
- Wskazówki na temat odciągania i przechowywania pokarmu.
- Rozmowa na temat rozszerzania diety niemowlęcia po ukończeniu 6 m-ca.
- Zaplanowanie łagodnego zakończenia karmienia piersią.
Zakres pomocy
Karmienie piersią jest bezcennym darem dla Twojego dziecka
Mleko matki karmiącej jest wyjątkową substancją, idealnie dopasowaną do potrzeb żywieniowych niemowlęcia. Obok wartości odżywczych oraz ochronnych, wspiera prawidłowy rozwój fizyczny, emocjonalny i poznawczy dziecka. Dzieci karmione piersią osiągają wyższy iloraz inteligencji, szybciej mówią, lepiej się uczą, są bardziej samodzielne.
W porównaniu z mlekiem krowim lub modyfikowanym pokarm matki zawiera około sześć razy więcej składników i dodatkowo przystosowuje swój skład do etapu rozwoju dziecka. Uważa się, że jest to związane ze sprzężeniem zwrotnym, powodującym zmniejszenie wydzielania tych składników, które organizm niemowlęcia produkuje już samodzielnie.
Naukowcy udowodnili, że mózg dzieci karmionych piersią rozwija się dużo lepiej w porównaniu z grupą dzieci karmionych sztucznie. Dzieje się tak dlatego, że smak i zapach mleka kobiecego zmieniają się w zależności od tego co zje matka karmiąca – do mózgu dziecka docierają różne bodźce.
Karmiąc dziecko piersią, dajesz mu najlepszy start
Będzie to miało na nie wpływ w dzieciństwie i w dorosłym życiu. Dzieci karmione piersią mają większą odporność na choroby, a szczepienia ochronne działają na ich organizm skuteczniej. Naukowo potwierdzono, że rzadziej występuje u nich biegunka, zapalenie ucha, zapalanie opon mózgowo-rdzeniowych, dróg oddechowych, układu moczowego, posocznica, retinopatia, martwicze zapalenie jelit (NEC) i zespół nagłego zgonu niemowląt (SIDS).
W dorosłym życiu natomiast, zmniejsza się ryzyko wystąpienia otyłości, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy, astmy i nowotworów. Mleko matki karmiącej zapobiega wczesnemu rozwojowi alergii. Ssanie piersi wspomaga prawidłowy rozwój jamy ustnej dziecka, zmniejszając prawdopodobieństwo wad wymowy.
Nauka karmienia piersią i rozpoznawania potrzeb dziecka, opieki, oraz pielęgnacji to dla mamy wielkie wyzwanie. To, że radzi sobie z tymi nowymi, trudnymi zadaniami buduje w niej poczucie spełnienia i szczęścia. Natomiast dla dziecka ssanie piersi, to nie tylko sposób na pobieranie pokarmu, ale też zmniejszenie stresu.
Karmienie piersią to również wiele zalet dla matki karmiącej
- Przyspiesza rekonwalescencję w okresie połogu (oksytocyna wydzielająca się podczas karmienia zmniejsza ryzyko krwotoku)
- Regularne karmienie wpływa na dobry nastrój kobiety (dzięki wytwarzaniu prolaktyny) oraz zmniejsza ilość epizodów depresji poporodowej
- Pomaga szybciej odzyskać masę ciała sprzed ciąży
- Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, jajnika, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, choroby układu krążenia